این ۸ اشتباه را در برنامه بدنسازی خود انجام ندهید

حتما همه ما فردی را دیده ایم، که مشخص نیست چه حرکت ورزشی را انجام می دهد. حتی اگر به شخصه این صحنه را تجربه نکرده اید، قطعاً ویدیوهای این تمرینات عجیب را در اینترنت مشاهده کرده اید. حرکات بدنسازی اشتباه و خجالت آور که حاصلی هم برای ورزشکار ندارند، موضوع این قسمت از مقاله های مجله فیت کلاب به شمار می روند. با ما همراه باشید.

انجام بیش از حد تمرینات کاردیو

بزرگترین اشتباه مشاهده شده در باشگاه ها، استفاده بیش از حد از وسایل کاردیو برای کاهش وزن است. بیشتر مردم وقتی می خواهند وزنشان را کم کنند، بلافاصله سمت دوچرخه یا تردمیل رفته و تمام وقتشان را با این وسایل صرف می کنند. البته کاردیو برای اتلاف انرژی و چربی سوزی مناسب است، اما وزنه زدن است که باعث تغییر ترکیب بدن و رسیدن به نتایج دلخواه می شود. همچنین مشاهده شده است که بسیاری از زنان از وزنه زدن خودداری می کنند، چون نمی خواهند ظاهری مردانه داشته باشند.

زنان باید همواره به یاد داشته باشند که به دلیل عدم داشتن سطح بالایی از تستوسترون، هرگز به حجم بالایی از عضلات نخواهند رسید. حتی رسیدن به حجم قابل توجهی از عضله نیز نیازمند زمان، انرژی و کالری بسیار زیادی است که باعث می شود این روند آهسته و نیازمند اراده ثابت باشد.

اصلاً تمرین نکردن

بعضی اوقات ، به باشگاه رفتن سخت ترین کار ممکن است، زیرا وقتی تازه کار هستید و افراد خوش­اندام زیادی را در باشگاه مشاهده می کنید، ممکن است جو باشگاه بر شما سنگینی کند. اما ورود با یک برنامه بدنسازی مناسب برای اهداف شما و حمایت جستن از افراد مناسب، می تواند به افزایش اعتماد به نفس برای دنبال کردن برنامه منظم کمک کند.

اجرای نادرست تمرینات

فرم نامناسب یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که در باشگاه ها انجام می شود. افراد غالباً وزنه بیش از حد انتخاب می کنند، و به ندرت می توانند یک ست کامل را تمام کنند. تکنیک های نادرست، عضلات نادرست را هدف گرفته و الگوهای حرکت اشتباه را بیشتر می کنند. اگر مطمئن نیستید که یک حرکت را چگونه باید انجام داد، از مربی خود سوال کنید تا بدن شما در برابر آسیب های احتمالی حفظ شود.

برنامه ریزی نادرست

به جای طراحی یک برنامه به صورت تصادفی یا پریدن از یک دستگاه خالی به دستگاه دیگر، وارد شدن به باشگاه با یک برنامه منظم را در دستور کار خود قرار دهید، زیرا امری بسیار حائز اهمیت به شمار می رود. تمرین شما باید نشان دهنده هدف نهایی تان باشد، چه می خواهد افزایش سایز، عضله سازی یا حتی افزایش قدرت باشد فرقی نمی کند.  شاید فکر کنید آنقدر حرفه ای هستید که تغییرات کوچکی در برنامه از پیش نوشته شده تان ایجاد کنید، اما چند تغییر کوچک ممکن است باعث تغییر در نتایج مطلوب شما شود.

عدم استراحت کافی

یکی از بزرگترین اشتباهات مشاهده شده، عدم فرصت دهی افراد برای استراحت سیستم عصبی شان است. افراد باید تمریناتشان را تقسیم بندی کرده تا به هدف مطلوب رسیده و دلسرد نشوند. پس از هر هشت هفته تمرین، یک هفته را به استراحت و ریکاوری اختصاص دهید. این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید، تا مطمئن شوید قوی تر از قبل برنامه بدنسازی خود را دنبال خواهید کرد.

برنامه تمرینی بدنسازی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در باشگاه ها دیده می شود ، تکرار یک برنامه برای مدت طولانی است. افراد نباید یک برنامه تکراری را همواره انجام داده و خود را از به چالش کشیدن محروم کنند.  اگر از برنامه تمرینی خود از نظر ذهنی خسته شده اید، پیشرفتتان کمتر و کمتر خواهد شد تا در نهایت در یک وضعیت متوقف شوید.

تکرار یک حرکت

تکرار یکی از حرکات بدنسازی یکسان نیز یک اشتباه بزرگ است که در باشگاه ها دیده می شود. افزایش شدت تصاعدی باید در یک برنامه تناسب اندام تاکید شود. افرادی را می بینیم که ماه ها یک ست ۱۰-۱۲ حرکتی یکسان را هر روز هفته انجام می دهند. برای افراد تازه کار ، سه ست ۱۰-۱۲ تایی باعث رسیدن به نتیجه می شود. اما در نهایت، باید وزن، ست یا حرکت بیشتری برای رسیدن به نتیجه مطلوب اضافه کنید.

همرنگ جماعت شدن

بسیاری از تازه کاران دنیای تناسب اندام ، هیچ کاری برای اینکه از سایر افراد متفاوت باشند انجام نمی دهند. اگر شما نیز همانند بقیه تمرین کنید و برنامه ای مختص به خودتان نداشته باشید ، حرفه شما در تناسب اندام به احتمال بسیار زیادی کوتاه مدت خواهد بود.